Laddar...

LISENS BLOGG

Har du akne?

 publicerad  2008-2-04

Har du akne?

Vår frilansare Lina gör ett jobb med tjejer som har olika typer av problem. Hon letar nu efter en tjej 19-25 år som har väldigt mycket akne och som kan prata om det. Hur påverkar det dig? Påverkar det överhuvudtaget din vardag, eller är det något du lärt dig "acceptera", kan du tänka dig attd dela med dig av dina erfarenheter? Maila mig på så vidarebefordrar jag till Lina.

 

av Lisen Sundberg

 
 

Kommentarer

Namn /  16:11 / 8 maj 2008

Akne är en något jag inte ens skulle önska min värsta fiende. De äter upp en långsamt och plågsamt. Jag försöker leva med det men jag tror inte att någon kan leva ett särskilt bra liv med mycket akne. Men du får gärna bevisa att jag har fel. (nej, det finns inte bra behandling för alla)

Lisen S /  10:28 / 5 februari 2008

Hej Sara, vad bra att du tycker det. Och framförallt - vad härligt att du blivit kvitt dina problem!

Sara /  21:15 / 4 februari 2008

Jättebra intiativ! Detta är ett problem som måste lyftas fram mer än de gör i mode/tjejtidningar. Och då menar jag inte akne ala Ebba von Sydow "jag har en finne på haken, panik!", utan den aknen som inte nån smink i världen kan sminka över utan som man tvingas leva med 24 timmar om dygnet alla dagar i månaden. Hjälper inte hur mycket snygga och moderiktiga kläder man handlar, utan alls ens fokus hamnar ändå på alla finnarna, vilket gör det omöjligt att känna sig riktigt snygg! Mvh Sara (en 25 åring som äntligen blivit kvitt sina akneproblem)

Skriv kommentar

Lisen Sundberg

Skönhetsredaktör

lisen.sundberg@veckorevyn.com

Född: 29 december 1982.
Bor: Stockholm.
Gör: Arbetar som bloggande skönhetsredaktör på nya VeckoRevyn. Testar smink, kollar in nya produkter och frisyrer, trendspanar och skriver skönhetsjobb. Är liksom de flesta på Veckorevyn ständigt är på jakt efter något nytt i klädväg, just nu den perfekta svarta kjolen med hög midja, nya stövlar i vardagskategorin samt en stor kofta.
Favoritplagg: Allt som är randigt och höga klackar.
Bästa sminktips: Må bra, unna dig saker ibland och tänk positivt. Annars: fukt, fukt och fukt, solskyddsfaktor och rouge.

 

 

Knuff.se
 
 

Testa kändisfrisyrer

Funderar du på att fixa lugg som Heidi Klum? Eller lockar som Lindsay Lohan? Testa Veckorevyn.coms kändisfrissa här!

Kändisfrissan – nu även med killar!
 
Ladda ner flash för att använda VRTV.
Senaste nytt om tävlingar,
smink, shopping och kändisar?
Härliga erbjudanden före alla andra?
E-postadress
Fler nyheter

E.M.D: "Vi ska ha på oss stringkallingar"

Varför lovar Erik att ta på sig stringkallingar ikväll och...
 

Nu gifter de sig!

Ellen DeGeneres och Portia de Rossi överraskade alla... ...
 

Shoppingfest!

Vilken succé! Vilka var där? Spana in bilderna från Veckor...
 

J-Lo, Charlize och Aguilera

Vad har Charlize Theron, Jennifer Lopez och Chsritina Agui...
 

Britneys makeover!

Vilken makeover! Britney visar upp sitt nya, pigga jag. Se...
 

Posh säljer sina kläder

Stjärnans turnékläder snart på auktion... ...
 

Shoppingfest i Göteborg

Vilken shoppingfest! Kolla in bilderna från när alla shopp...
 

Beyoncé gravid!

Vänner bekräftar, stjärnan väntar barn. ...
 

Amy på catwalken?

Skandalstjärnan Amy Winehouse kan bli en av modellerna und...
 

"Jag blir bara snyggare"

35-åriga Cameron Diaz har ingen åldersångest, tvärtom... ...
 

Hon är världens bäst klädda!

Bäst klädda kändisen är korad! Och vinnaren blev… ...
 

Kelly Taylor är tillbaka!

Jennie Garth gör comeback som Kelly Taylor när nya Beverly...
 

Hon kräver 92 miljoner

Skådespelerskan stämmer sminkjätten Lancome på 92 miljoner...
 

Rosa karameller

Kändisarna möter sommarsäsongen i rosa karameller, kolla i...
 

Caroline Winbergs bikinijobb

Svenska toppmodellen Caroline Winberg är ansiktet i Lindex...
 
 
Ebbas blogg om mode och shopping på Veckorevyn!
Beskrivning av bilden, kom ihåg för sökmotorerna!