Annons

Om Veckorevyn

Välkommen till Sveriges största forum för unga kvinnor! Tillsammans ger tidningen VeckoRevyn och Veckorevyn.com det mesta och det bästa av shopping, kläder, smink, skönhet, kändisliv, relationer, sex, kärlek och karriär - bland mycket annat.

Tidningen VeckoRevyn utkommer en gång i månaden och här varvas underhållande läsning med smarta tips och inspirerande reportage. På webben hittar du även några av Sveriges populäraste bloggar!

Vi är en del av Bonnier Tidskifter och vår redaktion hittar du i centrala Stockholm på Sveavägen 53.

Jobb och Praktik

Trycket på våra praktikplatser är mycket stort och för tillfället har vi dessvärre inga praktikplatser eller lediga tjänster att erbjuda. Håll utkik här och i tidningen efter information om när vi återigen söker nya medarbetare.


För dig som söker praoplats:
Då vi prioriterar praktikanter från högskolor/universitet har vi tyvärr ingen möjlighet att ta emot prao-elever.

För dig som söker högskolepraktik:
Maila ditt namn, födelsedatum och kontaktuppgifter tillsammans med ett ansökningsbrev där du beskriver vad du hoppas få ut av din praktik-period, samt vad du hoppas kunna tillföra redaktionen och VeckoRevyn. Ange även om du söker praktik på tidnings- eller webbredaktionen. Skicka din ansökan till: praktik@veckorevyn.com

Vänligen observera att trycket på våra praktikplatser är mycket stort, var därför ute i god tid. Längre praktikperioder (minst 10 veckor) prioriteras.

För jobb- och frilansförfrågningar:
Det finns för tillfället inga lediga tjänster på redaktionen. Jobbar du idag som frilansande skribent och har en reportageidé du tror skulle passa VeckoRevyn? Maila oss på jobb@veckorevyn.com. Glöm inte att bifoga relevanta referenser och arbetsprover.

Kontakta oss

Postadress
VeckoRevyn
105 44 Stockholm

Besöksadress
Sveavägen 53

Budadress
Rådmansgatan 49

Telefon
08-736 53 00
Telefontid mån-ons. 9.00-12.00.

Kundservice
Har du frågor om din prenumeration? Gå till VeckoRevyns kundservice

Redaktionen

Linda Öhrn Lernström
Chefredaktör och ansvarig utgivare
linda.ohrn@veckorevyn.com


Linnea Isaksson
Webbredaktör
linnea.isaksson@veckorevyn.com

Karolina Olovsson
Redaktionschef
karolina.olovsson@veckorevyn.com

Vendela Nylund
AD

vendela.nylund@veckorevyn.com

Linda Nilsson
Layout

linda.nilsson@veckorevyn.com

Li Svärd Edwall
Moderedaktör

li.svard.edwall@veckorevyn.com

Angelica Lagergren
Redaktör/Reporter

angelica.lagergren@veckorevyn.com

Anja Skeppe Grahn
Skönhetsredaktör
anja.skeppe.grahn@veckorevyn.com

Charlotte Borre
Marknadschef
charlotte.borre@bt.bonnier.se

VeckoRevyns experter

Fråga om: Sex & Kärlek
Caro Wikbro Carlén
sex@veckorevyn.com

Fråga om: Karriär och pengar
Cissi Wallin
karriar@veckorevyn.com

Fråga om: Hälsa och träning
Sofia Sjöström
halsa@veckorevyn.com

Fråga om: Ditt liv och din framtid
Polgara Källman
sierskan@veckorevyn.com

Fråga om: Självkänsla och mental hälsa
Cecilia Duberg
coach@veckorevyn.com

Annons
Annons
Annons