Modellkoll: Agyness Deyn
Med blont ostyrigt hår och en sanslös känsla för stil erövrade hon modevärlden. Möt Agyness Deyn i Veckorevyns modellkoll.
Namn: Agyness Deyn. Född Laura Hollins.
Född: I Failsworth i England, 16 februari 1983
Längd: 173 cm
Bor: Nyinflyttad i New York
Argentur: Flera stycken, men främst Models 1
Känd för: Sitt korta pojkaktiga frisyr och känsla för mode.
Agyness har prytt flera av Vogues omslag.
Agyness Deyn blev till skillnad från många andra modeller inte ”upptäckt”. 16 år gammal flyttade hon till London och arbetade på en snabbmats-restaurant. 5 år senare besökte hon själv argenturen Models 1 och fick kontrakt på en gång. Argenturen älskade hennes skarpa drag, korta busiga frisyr och hennes känsla för mode.
Agyness för Armani.
Agyness spås bli modeindustrins nästa stora supermodell. Och hon är redan på god väg. I maj 2007 frontade hon Vogues omslag i USA, tillsammans med toppmodellerna Doutzen Kroes, Caroline Trentini, Sasha Pivovarova och Lily Donaldson. Hon har även prytt omslaget för brittiska och italienska Vogue, The Sunday Times Style, Pop och Grazia.
Agyness gör sig väl på catwalken!
Idag drar den Brittiska skönheten in miljoner på att fronta väldsomfattande kampanjer för bland annat Anna Sui, Giorgio Armani, Mulberry, Paul Smith, och Vivienne Westwood.
Förutom en strålande modellkarriär har Agyness även valt att satsa på musiken. Tillsammans med rockgruppen Five O’Clock Heroes har hon spelat in singeln "Who" och även medverkat i den officiella musikvideon. Vi kommer garanterat att se mer av Agyness Deyn!
Spana in Agyness sköna vardagsstil...
... och på fest!
Kommentarer
ibland får hon till det på ett coolt o kaxigt vis men ibland blir det lite väl barnsligt.därremot ser jag inte mkt kvinnlighet i henne, hon är formlös och pojkrak i kroppen och klippt som en kille, fast jag tror det är lite det som är charmen med henne, sen ser hon nästan alltid lika go o glad ut, alla andra modeller verkar ju vara födda med stoneface :P
Håller med om att agyness är överskattad och riktigt urtjatad nu, hon har inte den häftigaste stilen jag sett men gillar att hon går sin egen väg, tycker dock inte hon är så moderiktig. Men hennes frisör är en riktig höjdare när hon gör det sådär spretigt,coolt. vill sj ha så men som om man vågar det då..:O
ARgentur? hahahha. ARgentur, och gånger tre-fyra dessutom. Vad är det för nöt som proofreada den texten :P
haha dom som säger att hon suger. är ful osv...ni är ju bara avundsjuka för att hon har en underbar stil och är 10000000 gåger snyggare och mer unik än vad ni någonsin kommer bli!!!
Jag vill verkligen gilla hennes annorlunda stil men nej - det går inte!! Nä usch! Gillar inte hennes frisyr heller på många bilder. Ibland är den busig och fin men ibland helt platt och konstig.
hon har en väldigt egen stil! :) vilket är bra , fast själv så skulle jag alldrig klä mej så :)
ganska mkt fel i texten. Hon är 1.76 inte 1.73 och hon blev upptäckt sökte inte själv
namn 11:51, har du inget bättre för dig än att lägga dig i? som sagt, skaffa dig ett liv ;) anhängare till ebba är inget annat än fjortisar.
hon är sötast och snyggast i världen tycker jag för hon ser så annorlunda och cool ut och vågar ha helsjuka kläder, hon är en san inspirationskälla, I LOVE HER! ful är nog det sista hon är.
Hrm... hon är modell för att hon gör ett bra jobb!.. har ni ens kollat på hennes bilder? .. jag tycker att de är vackra... Hon är inte direkt supermodell för att hon går i speciella kläder till vardags! Och även om jag inte skulle våga gå i den stilen så tycker jag att den är häftig enbart för att den är annorlunda! För att bedömma en människa så måste ni se på helheten.. inte enbart det de går i klockan 08:14 på morgonen? Eller?
Jag tycker hon är fin, på ett annorlunda sätt. Håller med dig O.W på en del saker.
MEN SNÄLLA! ni som klagaar, har ni inget bättre för er eller?! om ni nu hatar ebba och blablabla, varför är ni inne på denna sidan då? :S bara för att dissa? skaffa ett liv..
men var tyst, hon ÄR ju INTE vacker. det finns hur många "vanliga" tjejer som helst som är mycket mycket snyggare, vackrare och sötare än henne. och ebba gör ju så, ena dagen är något fult, men sen när helt plötsligt någon säger att det är "fashion", då ändrar sig ebba direkt. jävla sopa.
ni vet kanske inte det men man kan inspireras av en människa, att hon vågar gå i "trasor" eller bara glädjas åt det faktum att en kvinna med kort rufsigt hår och mycket lite kvinnliga former ändå kan uppfattas som vacker. för vacker är hon, men kanske inte på ett traditionellt vis. det är helt okej att inte känna sig ett dugg inspirerad också naturligtvis, allt kan inte tilltala alla. men jag blir så ledsen när folk orkar ödsla tid på att irritera sig över att någon är "för ful" för att vara lyckad. jag kommer inte att direkt försöka kopiera några outfits från de här bilderna, men blir glad av hennes uppfinningsrikedom som får mig att vilja rota runt bland mina gamla saker och hitta "min" stil.
Jag förstår inte ett dugg varför ni innan skrivit att hon är ful o.s.v. Hon är grymt söt och är en skitbra modell med en egen stil.. Hon har lyckats jättebra i modebranchen och är hur cool som helst! Jag ser henne definitivt som en stilikon, det är jätteskönt att bara sätta på sig en hatt, ett vitt linne och en svart kjol på morgnarna.. Hur kan det vara fult?
OMG vad alla klagar!!!SER ni inte hur vacker och vilken stilkänsla hon har!!!älskar nummer 11, 13 och 14 på vardagsstilen så snygga. och hennes hår är såå snyggt om jag hade passat i blont hade jag färgat det och klippt av mig håret igen!!!
vem fan vill "sno" hennes stil?? Jag skulle skämmas och gå runt så där som en uteliggare..komigen hon har råd med bättre..men bara för att hon e modell kommer hon undan med det så är det alltid.Folk skulle vända sig och och as garva om ma såg ut så där på stan ju. Jag vet att jag hade garvat åt nån som klädde sig så där..så trött på att Ebba jämt inte har nån egen åsikt och kan inte stå för att det som är fult är fult..oavsett om det är fula Agness eller om det är Kate moss som bär plaggen
ESTETICA, "fult" och "annorlunda" är helt skilda saker. Hon får se ut som hon vill, men i alla fall jag är trött på allt detta "sno stilen" i VR; nu är det Agynnes som "gäller" och då ska man försöka klä sig så här. Hade någon ocool person haft detta för ett år sen hade det ansetts som trasor, men bara för att Agynnes har på sig det är det plötsligt fantastiskt. Trasor är alltid trasor, det är inte snyggt matchat, och jag tänker inte apa efter henne bara för att det är hon som är stilikonen no.1 för tillfället.
det ända som man, eller jag, verkligen tänker "WOW" om är hennes ögon.
Nja, inte riktigt min stil... Men hon hade några riktigt fina outfits =)
Fan arg jag blir, hur kan den tjejen klassas som supermodell?! Hon e inte särskilt lång, har inte ngt speciellt utseende å noll stil.
det var typ bara 2:an som var jättefin på vardagskläderna. Fest var väl kanske ngr fler. fast själva hon ser så jävla cool ut, hon förstöt sej sj med fula kläder ibland. sorry...
Agyness är något så ovanligt som model+stylist i en person!!! Nästa steg blir ju helt logiskt att hon även designer en helt egen kollektion!!!Ni som har sämre stilkänsla...Jenny o Lily och övriga har väl "stilikonerna"= märkesfegisarna...Hilton Lohan och asfula Moss som förebilder förstås!!!Agyness är en genuin stilikon...Hennes stil är dyrbar...inte enbart hennes väskor...
fyfan vilka hemska kläder!!!!! *kräks i en påse* Och jag håller med er som skrivit före mig, måste man bli modell bara för att man är spinkig? Och hur svårt är det att skaffa den vidriga kläd"stilen", köp kläder från 80-90 talet på en loppis..
Hon är inte vacker eller snygg enligt mig. Liknar killen i Sixth Sense-filmen, ni vet "I see dead people"? Bläh. Bara för att man är spinkig behöver man väl inte bli modell, eller?
är det bara jag som tycker hon klär sig så FULT!!! inte så annorlunda att det blir snyggt, utan bara fel... en del av festkläderna var väl okej, men annars NEJ!
Okej hennes vardagsstil? Det är INTE snyggt matchat eller ens snygga plagg i sig. Om nån vill ha stilen är det ju iofs inte så svårt att fixa den, ta typ pappas gamla jeans som är för stora och ger ful hängrumpa, sväng in på myrorna och köp en urblekt skjorta från cassels sommarrea 94 och sen kanske lusekoftan och äventyrssandalerna till det. Väska kan du sy själv av mormors gamla vaxduk. Seriöst.
Skriv kommentar
Flott i blått
Veckans vassaste
Perfekta partyblåsan
Tjejerna gör upp!
Gwyneths topp 20 klänningar
Män är galna i rött
Modellkoll: Doutzen
Veckans hetaste fashionista
Sagolika Lily Cole
Vågat transparent
Höstmode: Sno Ashleys stil
Veckans trendspaning
Vilken modevecka, Agnyess!
Höstmode: Sno Alexas stil
Veckans trendspaning
Prinsessa på röda mattan
Höstmode: Sno Leightons stil

Stor skokris
Dagens outfit har ni ju sett - men inte mina skor. Skokris! Ankelbootsen från Whyred måste...
Laddar dagens fråga...
Testa kändisfrisyrer
Funderar du på att fixa lugg som Heidi Klum? Eller lockar som Lindsay Lohan? Testa Veckorevyn.coms kändisfrissa här!
Kändisfrissan – nu även med killar!





