EBBAS BLOGG
Snygg men smal
Snygg men smal
Claudia Schiffer - alltid perfekt vardagschic.
Inte första gången jag spanar in Claudia Schiffers snygga stil - men på senaste tiden har hon haft så mycket schyssta vardagslooks att jag måste visa några favoriter! Är man trådsmal och supervacker som Claudia är det förstås, orättvist nog, lätt att vara snygg i det mesta. Men jag tycker verkligen att hon hittat sin grej! Inspirerande.
Kommentarer
Det handlar inte om kläderna utan om människan... smal, tjock eller mittemellan. Har man rätt inställning, som uppenbarligen Claudia har, så blir man snygg! En okarismatiskt människa, med dåligt självförtroende skulle se ut som skit i många av de där outfitsen. Bygg självförtroende... inte bara garderob. Men å andra sidan kan ju vissa kläder höja självförtroende.
Hon är klassiskt snygg,skitsnygga kläder.. smal men inte mager.Ni som tycker att hon är mager är väldigt avundsjuka och missnöjda med er själva.. Marlene
Tycker hon ä vacker,en klassisk skönhet som klär sig elegant å klassiskt också.Sånna kläder som aldrig blir omoderna på nåt sätt utan alltid kommer igen.
Alltså,räcker det inte med att skriva snygg? Måste du skriva att är man så smal som hon är (hon är dessutom MAGER, smal och mager är inte samma sak även om idealförskjutningen de senaste åren har gjort att magerhet är ett ideal och därmed fått bli smalt. Smalt är eg en sund vikt, det är INTE magerhet)klär man i allt? Var det inte du som ville vara på tjejernas sida? Varför motbevisar du det hela tiden genom att equala smal/mager = snygg jämt,jämt, jämt?
Oh my god !! Vilken läcker stil. Ebba, kan du inte slänga ihop ett budget förslag på hur man kopierar stilen ?
Snygga kläder, men lite väl smal tycker jag.. Kan inte bära upp jeans när man har ben som ser ut som pinnar!
Jag kan verkligen inte se det snygga i den människan... tycker hon e så tråkig, torr och ful helt enkelt...
På henne ser det verkligen ursnyggt ut, men om jag hade haft på mig dom kläderna hade jag nog mer liknat en tant än en 23 åring!
På henne ser det verkligen ursnyggt ut, men om jag hade haft på mig dom kläderna hade jag nog mer liknat en tant än en 23 åring!
Vaddå "snygg men smal?", skulle du skriva "fet men smal" till en stjärna som var mullig? Varför ska allt handla om vikt hela tiden? Vissa människor föds smala och det är minst lika hemskt att kallas smal och försmal, som tjock och mullig.
hur kan du skriva att man tyvärr inte kan vara lika smal som henne? Kvinnan är ju förtusan ett skelett och jag äcklas emr än inspireras av bilderna på henne!
Tycker hon är rätt tråkig! Förstår inte riktigt grejen...men alla har ju olika smak. Jag gillade i alla fall den lila kappan, och den gråa tröjan på bild nr 9 var riktigt snygg!
Det här är jag, min stil 100%...Hon är såååååååååååååååå snyggggggggggggg!!!!!! Ska ut och shopa cuz I´m inspired!!!!
Jättesnyggt!! Vet du vad det är för märke och modell på den underbara väskan, den läderfärgade med ett handtag?? Vore jätteglad om jag fick veta, vill ha!!
Du har ju lika snygg stil som CLaudia. Kanske dina kläder inte har lika häftiga labels men för en som inte ser skillnad på äkta och kopior så ser jag ingen större skillnad.
Finns en hel del jag skulle vilja ha ur hennes garderob....!! Solbrillor o långa smala ben är väl ett magiskt "trick" för att som sagt vara snygg i det mesta :-)
jag fattar inte rubriken, "snygg men smal" - vadå "MEN"? tycker ebba att smalt oftast är fult, eller vad är problemet? jag är så innerligt trött på att folk med "normalvikt" (whatever that is) säger nedlåtande saker om smala människor.
Nu talar jag av erfarenhet, det blir bara värre av att du hela tiden kommenterar att de du skriver om är smala! DU TRIGGAR BARA SJUKA TJEJER ATT BLI ÄNNU SMALARE AV ATT KOMMENTERA HUR SMALA STJÄRNORNA ÄR
Claudia är en klassisk skönhet och jag håller med dig-det ser ut som hon verkligen hittat sin stil sista tiden. Jag älskar att titta på bilder av henne! Trodde jag var den enda:)hon tillhör ju inte den lilla grupp med individer som modebloggorskorna bestämt sig för att kollektivt hylla
Åh, vad snyggt! Alla hennes outfits var inte riktigt min stil, men hon var verkligen jättefin i det :)
wow. Har aldrig tänkt på vilken stil kvinnan har. Varje bild ser ut som något moderepotage ur Vogue. http://www.freshfish.se/blogg
Hon är fantastiskt snygg och har stil, det har jag alltid tyckt. Men TANT, kom igen! Hon är en vacker kvinna som klär sig bra mycket snyggare och coolare än alla speedade tjugoåringar som vill se ut som Paris Hilton.
Brukar inte tycka att hon är så spännande, men nu är jag riktigt imponerad! Ser så härligt avslappnad o precis lagom bohemisk ut på precis varje bild. Blir sugen på att åka till london o strosa runt i regnet med en söt sommarklänning och ett jätteparaply..
Jag kan inte låta bli att se hur sjuk hon ser ut, fantastiska kläder kan tyckas. Men hon är så smal, jag ser inget vackert i det, blir bara rädd. Ett bra men, i rubriken. Tack för en bra blogg!!
Skriv kommentar

- Saker man blir glad av
- Skynda, skynda, skynda!
- Mmmargiela
- Wille avslöjar - exklusivt!
- Det blev en hög!
- Ellegalan - galet!
- Neeej!
- Ska jag sälja?
- Bäst klädda!
- Hur gör du i jul?
- Som ogräs...
- Och ett julkalas
- Voilà, årets topplista!
- Lördagens bästa
- Viktig information!
- Knallrosa Docs
- Robyn är här!
- Berget växer...
- Tyvärr inte till mig...
- Drömpaketet?
- Är du en vinnare?
- Behöver jag semester?
- Det är bara bra!
- Hit eller miss?
- Nu bär det av
- Dagens finaste
- Rolig idé...
- Varför just du?
- Mina bokfavoriter!
- Tre timmar kvar!
- Blondinkriget fortsätter?
- Har du bra tips?
- Scarletts nya jobb
- Riktigt bra julklapp
- Dagens outfit: Z&V
- Nu testar jag...
- Torrare än torrast
- Hur gör hon?
- Tack, tack, tack!
- Morgonens fynd
- Bokklubben igår...
- Nakenchock del 2!
- Vinterfavoriter
- Nu gör jag slut!
- Söndagens outfit!
- Söndagens önskeklapp!
- Nytt & nätshoppat!
- 30% räcker inte...
- Lördagens shopping:
- Doftljus... koftljus?

- Accessoarer
- Boktips
- Budgetfynd
- Dagens outfit
- Egna bilder
- Frågor & svar
- Frisyrer
- Handväskor
- Hälsa & träning
- Inspiration
- Karriär
- Kändis
- Kompisar
- Mat
- Mina shoppingfynd
- Mode
- Modetips
- Nöje
- Personligt
- Skor
- Smink & skönhet
- Smycken
- Tävlingar
- Tidningar
- Träna
- TV-nytt
Ebbas webbmåste just nu
- Amys blogg!
- Vinn julklappar
- Glossme
- Nätshoppa - guiden!
- Emilia de Poret
- Netaporter
- Blush.se
- Perezhilton.com
Testa kändisfrisyrer
Funderar du på att fixa lugg som Heidi Klum? Eller lockar som Lindsay Lohan? Testa Veckorevyn.coms kändisfrissa här!
Kändisfrissan – nu även med killar!






