EBBAS BLOGG
Lily chockar!
Lily chockar!
Lily Cole poserar naken på omslaget av Playboy, oktober 2008.
Kommentarer
tycker att hon smuttsar ner sig själv. hon har ett sådant utseende som ska vara på glassiga modemagasin inte på porrtidningar.
men har de inte reducerat ner bredden mellen hennes ögon? hon brukar väl va bredare där? huh?
Fin bild. Den var ju inte särskilt porrig utan mer sensuell. Sen kommer väl "peddovibbarna" av att hon ser ut som ett barn i ansiktet, men nu vet ju alla att hon inte är ett barn. Det hade kunnat vara vilken reklambild som helst. Retuscheringen var väl nödvändig för att man inte skulle missta henne för ett "riktigt" barn.
Jag älskar lolitastilen, och tycker det är sexigt, men den här bilden känns inte snygg, helt enkelt. Vet inte varför... Skulle hon haft en kort spets-tjol eller något skulle bilden antagligen bli sexigare.
Hon ser ju ut som en nioåring i ansiktet och en kvinna i kroppen och det är det dem verkar ha blandat på detta omslaget. Blir lite äcklad. Det stinker pedofil om det.
Re Vuxen och påklädd. Ebba von Sydow poserade lite väl avklädd i tanten Amelia Adamos Magasin M:s aprilnummer förra året. Det tillsammans med den väl kryddade cv:n fick ögonbrynen att höjas på min arbetsplats i alla fall. Tänk, moraltanten från Götet nästan avklädd. Vilken syn för gudar!!
Tack Christine! Jag skulle vilja tillägga att fastän Lilys bild är lite kinky, så är det knappast mer pedofilvarning på en vuxen kvinna som klär ut sig till lolita, än flickor som kläs och sminkas till kvinnor. Det förekommer ju faktiskt inte bara inom den sk sexindustrin utan också i modevärlden där modeller, ibland är så unga som 13-14 år, presenteras i "vuxna" sammanhang.
det är bara coolt med lite porrigt jag skulle nog också kunna vika ut mig om det var smakfullt
Men neeeeeeeej. Känns så synd att en tjej som Lily Cole, som jag tycker är något av det vackraste som finns i modellväg, gör en sånhär grej! jag förstår att hon söker utmaningar efter att ha gjort det mesta i modellväg. Men ändå!
Suveränt Christine!!!Jämför inte äpplen och päron...Playboy.fr har inget gemensamt med det billiga US-originalet...Exploateringen av tjejer tom från två år och uppåt sker dagligen på VR.com Dessutom är ju Lily vuxen!!!Omslaget är vackert..absolut inte stötande...möjligtvis för dubbelmoralister!!!
Jag tycker de är rätt. Hon har redan gjort allt och det är är precis som när Cindy Craford gjorde sin första bild till Sports illustrated, det blev en riktigt stor grej och sen ville alla modeller vara med för att slåss om omslagen. jag tycker det är en rikigt rolig grej! Sen kanske inte bilden är den bästa men men.. Sluta vara så negativa och fega. Folk har glömt det om 1 månad i alla fall.
Därför att alla balla tjejer gör omslag för franska playboy som ändrade inriktning för ett tag sen.
Jag tycker det ser väldigt billigt ut!! Lite B lixom:P Onödigt att hon ställde upp på nåt sånt!
Christine, har du missat Linda Skugges blogg?Det är skillnad på att sex-objektisera sig och vilja klä sig snyggt, hoppas du fattar det! Denna bild symboliserar visst att världen kryllar av kåta pervos, såhär typ ser ju deras döttrar ut när de ska läsa godnattsagan för dom: nakna mer eller mindre med en nalle och tofsar i håret!När de väl läst den sagan så lägger de sig med oktobers playboy och runkar! Bara jag som tycker det är dags att lägga ner?! om du nu tycker det är helt okej att visa sånhär jävla peddo-skit så tänk på det den dag dina egna barn råkar illa ut tack vare detta jävla sexfixerade samhället och alla latlusar som reagerar som om det vore helt normalt att en 20-åring naken posar med en nalle mellan benen allt för att likna en 3årig tjej.
Ellen är den enda som haft en vettig kommentar här. För övrigt tycker jag också att det är skillnad på om det är amerikanska eller franska Playboy, på samma sätt som ingen skulle reagerat om bilden varit på framsivan av Vogue eller någon hipp lifestyle-tidningen. Nallen är förstås lolita-varning, men man får nog ändå inse att det säljer och att det inte nödvändigtvis behöver betyda att det är fullt av pedofiler där ute. I det här fallet handlar det ju om att skapa en bild av en lite naiv, oskyldig tjej och då fungerar björnen och tofsarna som rätt attribut (sen kan man tycka vad man vill om den bilden, men den förändringen börjar faktiskt inte alls i bilderna utan långt därifrån. Objektifierar tjejer gör vi ju så bra själva när vi i alla våra modebloggar hyllar vår förmåga att välja likadana kläder och ta på oss dem - visa mig en blogg om en smart, framgångsrik tjej som skiter i vad hon har på sig? Nej, tänkte just det... för utseendet är det viktigaste)
Håller med de flesta här om att bilden verkligen har pedofilvibbar, fy! Och dessutom har de verkligen gått in för att ge henne mer kurvor, se både på bröst och rumpa! Tvivlar på att det är Lilys...
Nej jag måste nog också stämma upp i ett moralpanikskrik, blir lite obekväm när man ska ha barnleksaker och nakna vuxna kvinnor i samma bild på en tidning som spelar på sex och nakna kroppar. Opassande, onödigt och uttjatat för den delen.
hahaha, posar Ebba som en "utvikningsflicka"? Oj, kan inte du snälla säga mig exakt vilken bild Ebba posar på det sättet, jag måste ha missat den!
Ebba sluta. Du posar som en utvikningsflicka på varje bild, vad är skillnaden? Hon är vacker och so what om hon har tofsar? Hon har iallfall mindre smink än dig.
Sofia S som skriver att det kunde vara en fin bild utan björnen, visst kunde det! Men VARFÖR sätter de då dit björnen? Bilden liknar ju verkligen barnpornografi. Man skulle ha trott att Lily Cole var lite coolare än såhär. Någon skrev att det är franska Playboy och att det då är big diff, men...nej det är det ju inte. Bilden är väl fortfarande densamma med en naken tjej som kramar en björn?
nejnej, inte fräscht!skjut ihjäl dendär jävla Hugh Hefner och begrav den fan i en kompostlåda,han får killar att ändra syn på tjejer och deras kroppar!unga begåvade tjejer framställs som jävla runkobjekt det är tamejfan inte okej!hur kunde hon gå med på detta? har hon inte tjänat tillräckligt med cash för o slippa jobba en dag till i sitt liv, Lily Cole?det kan ju inte vara på grund av pengaskäl!och till o avsluta med: vad har hon fått de där apelsin-rattarna från? reducerarn? för en catwalkmodell som väger typ 3.5 kg har knappast C-kupa!
Ebba, franska Playboy. En helt annan grej. Stoooor skillnad. Hipster/mode-tidning som redan haft Juliette Binoche på omslaget.
Och satan så retuscherat, men det är det ju i alla tidningar. Helt ok att retuschera bort finnas, konstiga skuggor etc, men när man bygger om kroppar så tycker ajg inte det är helt ok faktiskt.
Hej Ebba! Jag måste bara tipsa dig om en helt fantastisk mataffär och take away-lunch ställe på Rådmansgatan! Matdistriktet heter det och ligger på Rådmansgatan 57 (tror jag). Det mesta (allt?) är ekologiskt, affären har fina och roliga råvaror som man inte hittar överallt. Under vardagarna finns det en fantastisk buffe där man själv plockar ihop sin take away lunch. Otroligt fräscht och gott!
Hon sjönk väldigt lågt nu. Det här kommer säkert att göra dåligt för hennes high fashion karriär. Billigt!
Äh låt folk göra vad dom vill! Men om vi ändå är inne på döma-andra-spåret så är det väl också ganska fånigt att jobba med mode hela dagarna.
Nejmen fyfan vad äckligt! Kunde dom inte försöka jobba MOT hennes barnsliga look? Istället för att göra det ännu värre? Pedofilvarning till 100%, vad är det för hett med ett barn med stora bröst som sitter och kramar sin nalle? Sjukt. Jag skäms.
Blä. Det är ingen vulgär bild men "peddo-varning" - moralpanik javisst. Man ser att hon inte är ett barn men ändå liksom. Kunde antagligen vara jättesexigt utan björnen, med 60-talsstilen å allt.
Håller fullständigt med dig Ebba. Löjligt, stereotypt och ointressant.
Tycker i o f s att det är positivt att de väljer en tjej med ett coolt utseende istället för en klassisk trist silikondam, och bilderna är ju inte porr! Sen är det ju mer naket och "sexigt" än Lilys vanliga shoots, men vad spelar det för roll? Jag tycker att problemet med exponering av kvinnor/flickor och fokus på skönhet och utseende finns i lika hög grad i modevärlden! Sen är kontexten rätt viktig här (omslagsbilden hade mycket väl kunnat vara reklam för en parfym av tex Moschino - tänk på Guccis porriga G-märkta skrev för några år sedan). Lite rörig kommentar, men man hinner ju inte skriva ett epos... gillar bloggen!
Pedofilvarning på såna bilder! Vuxna kvinnor som ska se ut som småflickor. Äckligt tycker jag.
Som i de flesta sådana här frågor håller jag med dig Ebba. Alla som ställer upp i sådana här tidningar bidrar till en väldigt sned kvinno- och manssyn. Tråkigt och billigt.
Skriv kommentar

- Ankelboots från H&M
- Britneys nya omslag!
- Nytt i köket?
- Dagens skönaste!
- Kom igen Karin!
- Tidig julklapp till dig!
- Dagens outfit: enfärgat!
- Rodebjer - nyshoppat!
- Första julpyntet...
- Jag i radio strax!
- Lappat Liberty
- Hotell i Köpenhamn!
- Min klänning!
- Cos och julklappar!
- Kommer du ihåg?
- Hejdå hotellfrukost
- En vit stad
- Fredag och kladdkaka
- Smushier?
- En spark i baken!
- Så ska det se ut...
- Torsdagens snyggaste
- Happy moment...
- Tack för ikväll!!
- Jag behåller den...
- What to wear?
- Onsdagens outfit!
- Jag - på banan
- Knyt den rätt!
- Dagens outfit, igen!
- Bäst klädda?
- Tisdagens outfit
- Måndag = bio
- Först till kvarn!
- Fram med jeansjackan
- Mitt nya liv!
- Idag gömmer jag mig
- Måndagsmöte...
- Snälla kompisar
- Aniston och Angelina
- Nätdejta - fortsättning följer...
- Effektivisera kärleken?
- Lördagens outfit
- Olsens nya bok
- Snabbt ombyte...
- Neeej!
- Nya ankelboots!
- Guldbollen
- Fredagens superfrukost!
- Nu blir det...

- Accessoarer
- Boktips
- Budgetfynd
- Dagens outfit
- Egna bilder
- Frågor & svar
- Frisyrer
- Handväskor
- Hälsa & träning
- Inspiration
- Karriär
- Kändis
- Kompisar
- Mat
- Mina shoppingfynd
- Mode
- Modetips
- Nöje
- Personligt
- Skor
- Smink & skönhet
- Smycken
- Tävlingar
- Tidningar
- Träna
- TV-nytt
Ebbas webbmåste just nu
- Amys blogg!
- Vinn julklappar
- Glossme
- Nätshoppa - guiden!
- Emilia de Poret
- Netaporter
- Blush.se
- Perezhilton.com
Testa kändisfrisyrer
Funderar du på att fixa lugg som Heidi Klum? Eller lockar som Lindsay Lohan? Testa Veckorevyn.coms kändisfrissa här!
Kändisfrissan – nu även med killar!
Hälsa
Jag har ett väldigt bra ti...Sex & Kärlek
18Sex & Kärlek
Låter som ni hade det unde...Mode
Odd Molly frågor..






