
Söndagens outfit
Nej, har inte slappat runt i Juicy Couture hela dagen, men nu åkte det på. Kom p...
Nuuuu gäller det fanimej
Nu är det bara timmar kvar. Till första dagen i ett helt nytt liv. Imorgon bitti...
EBBAS BLOGG
Vad läser du i sommar?
Vad läser du i sommar?
Kommentarer
Jag läser boken , I en annan del av Bromma av Martina Haag! :) , den är superrolig och man vill bara läsa mer av den, sitter alltid och småfnissar lite hela tiden! , jag rekommenderar! :D
Läser den hängmattsmysiga bärserien av Annica Wennström och Eva Swedenmark: Hallon och Hat är den senaste, Smultron och svek var den första och så finns Vinbär och vemod. Man vill bara vara i deras värld, dessutom är det så bra recept mellan kapitlen! Sjukt snygga omslag av Lotta Kuhlhorn också. Vad ska nästa bärbok heta; För det måste komma en till!!!
Hej, Sommartider ar deckar tider tycker jag och just nu ar jag helt fast i en forfattare som heter Martina Cole. hennes bocker utspelar sig i East of London och den "undre varlden". RIKTIGT SPANNANDE, HEMSKA och allt annat som bra sommar bocker skall vara. Om man trottnar (tveksamt om man gor det:)) pa Chick lit lasandet sa kan jag varmt rekommendera Martina Cole
Jag kan rekommendera en deckarserie av Janet Evanovich, det handlar om en tjej som är borgensagent, Stephanie Plum! Det bästa jag har lärt, och det som är så bra är att det konstant kommer ut nya böcker:D så börja läs det!!
Jag läser: Predikanten av Camilla Läckberg Grevgatan 22 av Jenny Leeb Lyckans hjul av Kajsa Ingemarsson Hallon och Hat av Eva Swedenmark Bra och lättlästa allihopa! Ha det så gött på Mallis. Sitter här på östkusten där det TOKREGNAR, jag är inte alls avundsjuk på dig!
Jag är deckarfreak och har således laddat upp med dels en oläst Peter Robinson (i mitt tycke världens bästa deckarförfattare) och dels andra boken av Simon Beckett "Skrivet i eld". Förutom dessa ska jag läsa Katarins Wennstams "SMUTS" som följde med senaste numret av DV. Den bok som jag just nu håller på med är "Fördjupade studier i katastroffysik" av Marisha Pessl. Såg att ANNELINA läser min älsklingsbok "Den borglömda konsten att bevara en hemlighet", den boken är helt ljuvlig och kan varmt rekommenderas! Ha en skön semester Ebba!
luftslottet som sprängdes av stieg larsson är jätte bra! eller alla shopoholic pz bro
Jag läser Janet Evenovich bok "lovligt byte" som jag snart är klar med, sen kör jag på "nedlagt byte" av samma författare... jättebra tips i sommmarvärmen, Ebba! Den författaren skriver med ett roligt språk, man bara fnissar hela tiden och kan inte lägga den ifrån sig en endaste sekund. Perfekt chic-lit! =)
Just nu läser jag El Choco av Markus Lutteman. Efter det står Bergdorf blondiner av Pum Sykes på listan. http://ballt.devote.se
Jag tipsar alla att läsa Flyga Drake av Khaled Hosseini. Det var länge sedan jag läste en så välsriven, vemodig och gripande roman. Ett mästerverk!
Jag läser serien Gossip Girl av Cecily von Ziegesar. Har läst 3 stycken och har nu beställt 4 och 5 boken. dom är jätte billiga på www.bokus.com ca 70 kronor. Boken är mkt bättre än serien som går på tv.
Hej, såg av misstag Studio Virtanen, du var ett trevligt inslag. Verkar som du mer funnti dig själv, utrstrålar harmoni! Må bäst, ska checka böcker, väljer själv deckare och reseberättelser mest. Janne
Har precis börjat läsa Sylvia Plath och blev glatt överraskad. Den är helt fantastisk och inte ett dugg svår och tråkig, som tidigare fått för mig. Rekommenderas, om du inte redan läst den!
Ser ut som om du blev brunett hos frissan?! Men använde hon saxen också?
Tjena! Vad ansåg du om att man gjorde film på Martina Haags bok? Jag tyckte absolut inte det den var så bra att man behövde göra film av den. Men det värsta var nog att hon spelade huvudrollen snacka om att spara in pengar! Är övertygad om att du får en trevlig sommar och ett shoppingtips är Jam-store i Rom ( Ligger nära Fontana di trevi ) Där finner man allt från tuffa märkes koppar till japanska tetrapack kossor. Have fun and ejoy your life!
Just nu läser jag Eva Rices bok: Den bortglömda konsten att bevara en hemlighet, väldigt mysig och fantasifull historia som utspelar sig i 50-talets London! Läs den :)
Jag läser alla böcker av Lisa Jewell, perfekta liggapåstranden-böcker! Lättlästa och farligt beroendeframkallande..
Ebba, vet du hur många Manolo Blahik skor Sarah Jessica Parker äger? Är det 100, 150 eller 200? Jag behvöer verkligen veta. Väldigt tacksam för svar!
köpte precis Gomorran, om Neapels maffia, mycket spännande tror jag! liesahlin.blogspot.com
Hej Ebba von sydow, Din blogg är sjukt bra. Du är en av Sveriges främsta optionsbildare och jag skulle bli överlyckligt om du har tid att svara på en fråga. Jag har full förståelse om du inte har möjlighet. Jag bloggar om CSR corporate social responsibility och arbetar dygnet runt med att få företag att arbeta mer med denna viktiga fråga. Vad anser du om CSR? Här hittar du min blogg: www.metrobloggen.se/csr Trevlig sommar! Richard Lium P.S Du är stört cool D.S
haha, jag läser faktiskt din bok "ebbas stil" i sommar värmen :)
Hej Ebba! I min bokhög för sommaren ligger samtliga Jo Nesbö-deckare, har hittills läst tre av dem, och de är super. Dessutom: "Bokcirkelns bekännelser" av Elizabeth Noble, "Tokyo natt" av Elin Lindqvist och "Den trettonde historien" av Diane Setterfield. Kram!
Hej Ebba! Plöjer liksom du högvis med böcker på somrarna! Måste tipsa dig om Maria Ernestams "Busters öron", om du inte redan har läst den..?! Den är bara sååå bra! Kramar
Hejsan jag har letat som en galningen efter en kort jeansjacka med 3/4ärmar men hittar ingenstanns. Nå tips vart man kan hitta dom??
Hej där! Bra på Mallis ? Har semester jag med och nu när det regnar i Götet kanske det skulle passa med en resa någonstans. Vad är det för temperatur på Mallorca ? /Sven
Skriv kommentar

- Bästa födelsedagspresenten?
- 46 spänn, hallå!
- Supereffektiva veckan har börjat
- Imorgon åker jag...
- Dagens outfit!
- Prydliga pagen?
- Ska jag slå till?
- Present till mig själv!
- Jippie, jag GJORDE det!
- Dags för frisören?
- Ensam på jobbet - en lördag
- Att stå på egna ben
- Veckans bästa klänning
- Vi kör fredagstävling!
- Världens giftigaste äpplekaka?
- Dagens outfit: leopard!
- Kitty + Blake = sant
- Leopardjakt i helgen
- Det blev lite Cos
- Hemmafrutrenden skrämmer mig
- Emmas nya karriär
- Spetstoppen eller rutiga skjortan?
- Så ska det se ut!
- Frukost på Kastrup
- Det är mitt i natten...
- Månadens värsta!
- TV4 hälsade på oss...
- Panik och dagens outfit
- Vansinnigt svammel
- Dagens stilikon heter...
- Hell, hur ska det gå?
- På med radion imorgon
- Hermès på redaktionen
- Jag var bortkopplad
- Dagens lunchtips!
- Blogg från röda linjen
- Okej, nu slocknar jag
- Måndag i ingenstans
- Heja Emma!
- "De borde heta Laga fett!"
- Radion ringde precis...
- Min klänning! Café! Party!
- Det bästa som händer i helgen
- Fredag = kavaj på!
- Alla lika - alla unika?
- Tyngst i bloggvärlden?
- Hungern är svår
- "Men göm den då!"
- Dagens Carolina Gynning
- Kolla in mitt skrivbord

- Accessoarer
- Boktips
- Budgetfynd
- Dagens outfit
- Egna bilder
- Frågor & svar
- Frisyrer
- Handväskor
- Hälsa & träning
- Inspiration
- Karriär
- Kändis
- Kompisar
- Mat
- Mina shoppingfynd
- Mode
- Modetips
- Nöje
- Personligt
- Skor
- Smink & skönhet
- Smycken
- Tävlingar
- Tidningar
- Träna
- TV-nytt
Ebbas webbmåste just nu
Testa kändisfrisyrer
Funderar du på att fixa lugg som Heidi Klum? Eller lockar som Lindsay Lohan? Testa Veckorevyn.coms kändisfrissa här!
Kändisfrissan – nu även med killar!
Sex & Kärlek
Hej, jag och min pojkvän h...Hälsa
Gå-ner-i-vikt-kompis?Hälsa
Hej, jag känner för att gå...Smink
gratis smink!




