Laddar...

ELINS BLOGG

Tehran Mehran

 publicerad  2008-5-01

Tehran Mehran

I Iran har man en tendens att gulla till alla ord. Man nojer sig inte med att saga ordet, utan lagger till ett snarligt efterat. Typ Tehran Mehran, kish mish (russin) och kafsh mafsh (skor). Why? Ingen vet saklart. Kanske for att alla gullar med varandra har. Det ar fint! Man sager hej, tack, var inte trott, ta hand om dig, nojet var pa min sida. Give me some of that goddamn service i Sverige!!

Rolig skonhetsiakttagelse: Manga tjejer har plockat sina ogonbryn som V:n. Liksom som speedo-eller nike-loggan. Swoosh sager det. Och mobilvaskorna som ar fastsatta i skarpet tar aldrig slut! Det roliga ar att alla killar/gubbar tycker att det ar sa koolt och liksom "flaunts" it. Typ "Oh, Mahmoud har en mobil... vad rik han ar".

Igar at vi lunch pa ett superfint stalle i Esfahan dar man satt pa en traditionell bank..eller liksom en upphojning under nagra uppspanda lakan pa en terass. Asfint, vi blev serverade den godaste Ab Goshten (kottgryta) jag nagonsin atit. Men det var inte det roliga, bakom oss satt ett tjejgang som var Esfahans motsvarighet till Laguna Beach!
Alla hade markessolglasogn (akta), markesvaskor och typ skrattade lite elegant och svalt. Och sa var de unga och snygga. Inga nike-ogonbryn. Serveringskillarna snubblade och svettades. Jag svettades ocksa i min numera nio dagar gamla manto jag envisats att ta pa mig.
Kolla, om man pluggar persiska har och lever pa CSN har man rad att leva Laguna Beach-liv! Pax for att vara Lauren.

 

av Elin Aram

 
 

Kommentarer

minoo /  13:25 / 2 maj 2008

Sarah: om jag hade varit thailändska hade jag säkert sagt att landet består av mer än bara de vanliga turiststäderna som folk besöker. Mitt inlägg var inte alls negativt, tråkigt nog du uppfattar den så. Med en befolkning på över 70miljoner tillhör det inte direkt vardagen att sippa te på tehus o strosa runt på bazarer. Det är sånt som "vi" turister gör när vi besöker landet. Inget fel med det. OCH när skrev jag om "fattigdom och politiskt förtryck"? Du tog upp det.

Sandra /  09:19 / 2 maj 2008

Alltså jag åker till Iran varje sommar!! Visst e det fint...

Namn /  04:15 / 2 maj 2008

Heja Sara! fattar inte varför det blir arga debatter i varje kommentarfält i Elins blogg. Jag tycker det är så sjukt intressant och spännande att läsa iallafall. Jag paxar Lexi från säsong 3, hon är snyggast. Tråkigt, men snyggast av alla i Laguna.

Sarah /  23:57 / 1 maj 2008

Minoo, det kan inte slå dig att Iran kan ha både positiva och negativa sidor och att det som du kallar för "turistdelen" även är en verklighet för många iranier, även de som inte tillhör de rika? Helt otroligt att du är så sjukt negativ. Hade Elin skrivit om att hon var i Thailand så skulle du knappast skrivit att du hoppas att Elin ska få se "den riktiga delen" av Thailand, trots att det landet också består av fattigdom och politiskt förtryck.

minoo /  23:35 / 1 maj 2008

Annie: jag tror du missuppfattade det hela. Knappast att CSN betalar en för att plugga persiska i Iran o leva loppan.... Elin: Hoppas du får se den riktiga delen av Iran, den du sett hittills verkar vara turistdelen.

Hale /  22:51 / 1 maj 2008

åhh...Esfahan e så fin o vacker, älskar alla broar, floden och allt annat :D

Namn /  22:32 / 1 maj 2008

Hej Det här med "kafsh mash" osv vidare, det e just för att man ska förstärka själva ordet, lägga mer betoning på det ;) Har ni sett Menar Jonban? Vi kände oss rätt lurade, men de e ändå rätt häftigt, lol, värt ett besök iaf.

Annie /  21:35 / 1 maj 2008

Menar du att svenska skattebetalare genom CSN,betalar lyxliv i Iran? Det är ju helt fruktansvärt! Studiemedel till Laguna Beach-liv! Fy fan va lågt!

Skriv kommentar

Elin

Reporter på Veckorevyn.com

Född: 26 maj 1987.  
Bor: På Fridhemsplan. Born and raised in Uppsala.
Gör: Reporter på Veckorevyn.com, frilansar och extraknäcker som Dj på de tuffaste klubbarna!
Bästa helgtipset: Klä ut dig!
Gillar: Ny musik och Londons partyelit
Ogillar: Att ge vägbeskrivningar
Mail: elin.aram@veckorevyn.com


 

 

Du missar väl inte vårt roliga Dovememory? Klicka här för att spela!
Knuff.se
 
 
 
 
 
 
 
 

Testa kändisfrisyrer

Funderar du på att fixa lugg som Heidi Klum? Eller lockar som Lindsay Lohan? Testa Veckorevyn.coms kändisfrissa här!

Kändisfrissan – nu även med killar!
 
Ladda ner flash för att använda VRTV.
Senaste nytt om tävlingar,
smink, shopping och kändisar?
Härliga erbjudanden före alla andra?
E-postadress
Fler nyheter

SMINK: Krämskolan

Vilken kräm ska jag välja? Är nattkräm nödvändigt? Spelar ...
 

Stjärntätt på Elle-gala

Stjärnorna lyste ikapp under hyllningskvällen. ...
 

Stäms på 140 miljoner

Nu blir det rättegång för Charlize Theron.... ...
 

Äntligen förlovade?

Om allt går enligt planera skrider de till altaret inom de...
 

Ebba hyllar!

Volym på rätt ställen! Läs om catwalkkollektionen som Ebba...
 

Catfight i Hollywood

Lindsay Lohan och Paris Hilton i storbråk... ...
 

Veckorevyn + Blondinbella = sant!

Nu går Veckorevyn och Isabella Löwengrip ihop för att förä...
 

Vilken look är bäst?

Är Lindsay snyggast blond eller brunett? Passar Jlo i färg...
 

Britneys galna hobby

Spana in bilderna när Britney rattar sin nya hobby. ...
 

Veckans trendspaning: Kavaj

Alexa Chung, Peaches Geldof och Agyness Deyn. Kändisarna h...
 

SMINK: Modellernas skönhetsknep

Hur lyckas egentligen modellerna hålla sig så felfria? Vec...
 

Angelinas comeback!

Slut på mammaledigheten? För första gången sedan hon födde...
 

10 budgetknep för ditt hår

Måste hårprodukter kosta skjortan för att vara bra? Självk...
 

"Om folk bara visste skulle det bli rabalder"

I bloggen delar Linda Rosing med sig mycket av sitt privat...
 

Blått lack rockar!

Glöm bubbelgumsrosa, neonorange och korall. Höstens hetast...
 
 
Ebbas blogg om mode och shopping på Veckorevyn!
 
Sök