Laddar...

ELINS BLOGG

Hur vi charmar alla

 publicerad  2008-4-27

Hur vi charmar alla

Ingen verkar fatta att jag och min syrra snackar persiska. Nar de val forstar detta blir vi behandlade som prinsessor vart vi an ar, museer, flygplatser, affarer. Idag mitt i museet i Perspeolis blev en skolklass av ubersota sma flickor helt galna och tog kort pa mig och min syster. Vi borjade fraga de pa persiska vart de kom ifran, hur gamla de var och de fortsatte svara pa engelska! Hello, I love you och How are you ar tydligen de mest populara meningarna de kan. Nar lararinnorna fick nys om att vi kunde prata och att vi var till halvten iranska blev det liv. Bildert togs hit och dit och plotsligt stod jag med adresser i min hand dit fotona skulle skickas. Nagra lararinnor fragade till och med om jag var gift, och om jag ville bli det. eeh...nej, men tack!

Vi far privata rundvisningar av museecheferna som forhor oss om hur battre det ar i Iran om hur vi borde lfytta hitt. Vi nickar och sen gar vi darifram och skakar pa huvudet.
Vi har blivit varnade om att killarna ska glo mycket, men jag forvantade mig varre grejer. Det ar mest tjejerna som tittar. Manga chica tjejer men en del vill inte fotograferas! Vi har kommit pa att de tuperar sitt har ashogt sa att man ska se sa mycket har som mojligt under slojan. Imorgon ska jag borja gora en iransk street style. Vad ska jag fraga? Typ hur de klar sig som bastt nar det ar varmt... eller? Modet ar ju inte samma..eller nastan. Men man gar helst omkring i en sakallad Manto. En Manto ar en langre kappa som gar over rumpan och som tacker armarna. Lite varmt men jag har kopt en i tunn bomull. Asfin! Den ska jag latt anvanda i sommar som finare jacka.
Okej, nu ar det tedags - gotta go! Skont att jag har borjat blogga forresten... love my hotel.
 

av Elin Aram

 
 

Kommentarer

Maja, majanordstrom.blogg.se /  20:44 / 27 april 2008

Jag har sett en del bilder från modevisningar i Iran, tror det var via nån brittisk tidning. Man kan ju alltid fråga hur de förhåller sig till mode? Vad som anses snyggt? Färger kan man ju alltid bära?! Vet från en del böcker jag läst att modet åtminstone svänger, men det hänger väl ihop en hel del med vad som är tillåtet att bära. Är det mycket starka färger?

Hale /  20:13 / 27 april 2008

Åhh...jag va också i persepolis för några veckor sen...hur mäktigt som helst :) när jag va vid museet var d oxå en massa skolflickor :P Njut av resten av resan Elin

Solli /  18:17 / 27 april 2008

Kul att läsa din blogg från Iran! Har inte varit där på flera år....but I always enjoy it..även om det är hur jobbigt som helst att gå runt i slöja i 40-graders värme.. Ser framemot lite bilder därifrån! http://sollis.blogg.se

Charlotte /  17:40 / 27 april 2008

Men snälla NAMN! Varför ska Elin ha slöja? Vet du inte vad Iran är? Har du hört talas om islam? Inte? Då hoppas jag att du inte är äldre än fem år!År du det, så skäms!

Namn /  16:33 / 27 april 2008

Varför måste ni ha slöja på er?

Emelie Johnsson, ToppHälsa /  15:16 / 27 april 2008

Härligt å höra att de behandlar dig bra, Elin. Tack vare mitt asiatiska utseende brukar jag få "Special price for you" vid besök i asien. Men här gäller det att vara snabb. Priset skjuter i höjden så fort de inser att jag inte kan ett enda ord av thailändska/kinesiska eller japanska.

Skriv kommentar

Elin

Praktikant på Veckorevyn.com

Född: 26 maj 1987.  
Bor: I Uppsala.  
Gör: Praktiserar på Veckorevyn.com, frilansar och extraknäcker som Dj på Uppsalas tuffaste klubbar!


 

Knuff.se
 

Testa kändisfrisyrer

Funderar du på att fixa lugg som Heidi Klum? Eller lockar som Lindsay Lohan? Testa Veckorevyn.coms kändisfrissa här!

Kändisfrissan – nu även med killar!
 
Ladda ner flash för att använda VRTV.
Senaste nytt om tävlingar,
smink, shopping och kändisar?
Härliga erbjudanden före alla andra?
E-postadress
Fler nyheter

10 snygga kjolar!

Nu vill vi bara gå barbenta! Och vad är inte bättre att gö...
 

Pussas i helgen?

Vad väntar dig i helgen - Kärlek eller kaos? Stjärnorna ge...
 

HOROSKOP: Pussas i helgen?

Vad väntar dig i helgen – kärlek eller kaos? Stjärnorna ge...
 

Ny affärsidé, Paris?

Ny affärsidé för Paris Hilton? Nu lanserar hon nya produkt...
 

Busta Rhymes och hemmafest hos Peps Persson

PARTYPANELEN: Vad har sönderkramade pophoppet Joel Alme, p...
 

Nu visar de sin kärlek

Nog är de ett par alltid, kolla in bilderna… ...
 

Kändiskoll!

Filmpremiärer i New York, förälskade stjärnor och coola IT...
 

Ladda för stranden!

Vi har laddat upp med 28 snygga köp inför badsäsongen! Fär...
 

Gwyneth hittar stilen

Gwyneth Paltrow har klippt av håret - och är snyggare än n...
 

Britney mår bättre!

Efter några turbulenta år för Britney Spears verkar det so...
 

Snygg i jeans

Jeansjackor, jeansshorts, utsvängda jeans och jeanskjolar....
 

Ebba: Hit eller miss?

Alla var där - verkligen ALLA! Ebba har synat kändisarnas ...
 

Agyness låt!

Agyness inleder sin musikkarriär! Lyssna på singeln här! ...
 

Bröllop för Jessica Simpson

Kärleksyra i Hollywood! Jessica Simpson och pojkvännen Ton...
 

Vårshoppa med Ebba!

Häng med oss på klänningsmingel! Vi bjuder på två härliga ...
 
 
Ebbas blogg om mode och shopping på Veckorevyn!
Beskrivning av bilden, kom ihåg för sökmotorerna!