ELINS BLOGG
Som ett brev på posten...
Som ett brev på posten...
Min vän Soran Ismail är en up n' coming-komiker här i Sverige. Han var med i "Parlamentet" förra månaden och är typ bästa polare med Björn Gustavsson. För två månader sen ringde Soran mig när jag drack vin med några kompisar en fredagkväll. Vi hade ett ganska konstigt telefonsamtal där han började skoja om vad jag hade på mig. Jag hängde på och sa nåt i stil med att jag hade strumpbyxor i två olika färger. Vi babblar vidare tills Soran säger: – Du är med i direktsändning i finsk radio.
Hjärtat slutar banka.
Idag kom det ett mjukt brev till mig här på kontoret med en t-shirt från den jäkla finska radiokanalen med ett kryptiskt brev. Och med brevet en kopia från Sorans medverkan i "på stan" härom veckan. Är detta Soran med storhetsvansinne? Är det mina gamla kollegor på mitt gamla jobb (Där Soran jobbar) som gjort detta? Ska jag ta det som ett hån att jag gjorde bort mig i finsk radio i direktsändning?// Förvirrad praktikant på Sveavägen
Kommentarer
Håller med, grymmt bra idé med intervju med honom i bloggen! kan ni inte intervjua björn gustafsson också? :)
nej men shit, va pinsamt! x) Men roligt att soran ringde. han är ju typ ganska kul. :) fast Björn är bäst. <3
shit de va inte snällt av honom speciellt när de e nästan enda svensk språkiga kanalen i Finland och ennu till inriktad till ungdomar :D
Åh! Är d kompis med Soran!? Jag älskar Soran! Dessutom, om han utnyttjar dig för hemliga intervjuer borde du göra detsamma. Dags för Soran intervju i bloggen? Whii!!
Åh, vad jag önskar att jag skulle ha hört det. :] Och, by the way, jag har en likadan t shirt från X3M, fast i svart (så nu tycker jag att du ska vara riktit stolt). Men, om du undrar vad texten på skjortan betyder, så är texten en sorts skämtversion av "Älä lyö! En ole hurri!" (men den är felskriven eftersom texten är på finka poch ges ut på en finlandssvensk radiokanal, och otroligt många finlandssvenskar pratar inte alls, eller otroligt dåligt finska). Och texten betyder ungefär "Slå inte! Jag är inte hurri (=vad de finskspråkiga ofta kallar finlandssvenskar, typ för att de tycker att finlandsvenskarna så ofta skålar för alltmöjligt och hela tiden säger "hurra")! Okej, lång kommentar, och jag tror inte att du bryr dig, men just in case. [:
Skriv kommentar

- Hello monday!
- Vart ska vi äta lunch?
- Agyness Deyn-obsessed
- Äntligen hemma!
- Vara nya kompisar
- Vem ar Tam Keros?
- Tehran Mehran
- Jag har traffat en superstjarna!
- Kladkoder
- Livet pa andra sidan
- Turist fran yttre rymden
- Myspace ar sparrat!
- Hur man ska bete sig
- Forbjuden frukt...
- Det ar inte okej att fota
- Hur vi charmar alla
- Det man inte pratar om...
- Att susa genom Tehran
- Killarna...
- Iran - första rapporten!
- Nu börjar resan!
- Annorlunda shopping
- Wanna be on top?
- Behind the scenes:
- Thugz for life...
- Strike a pose
- Yes yes yes!
- Vad tycker ni?
- En kugge i hjulet
- Kändisspaning i lunchcafeterian
- Som ett brev på posten...
- Helghälsning från praktikanten
- Det ser ljust ut...
- Vad är det här?
- Det jag har sett mest framemot
- Hetsen
- Idag:
- Multitaska
- Var är Elin?
- I'm lovin it
- Såhär ser det ut
- Ni gissade rätt:
- Ryska praktikanten
- Frukostsnack
- "Jag trodde det var en hemlös"
- Intensivt arbete
- Galen helg
- Paniken...
- Vem är hon?
- Tack för idag!

Testa kändisfrisyrer
Funderar du på att fixa lugg som Heidi Klum? Eller lockar som Lindsay Lohan? Testa Veckorevyn.coms kändisfrissa här!
Kändisfrissan – nu även med killar!
Mode
Hej, jag vet inte va jag s...Hälsa
navel piercing?Mode
undrar desamma ..Sex & Kärlek
Torrare än en öken!

































