Laddar...

DAGBOK FRÅN NEW YORK

Helgen...

 publicerad  2008-4-28

Helgen...


Oj, vilken helg!
Jag vaknade pinsamt nog klockan tre söndags! Gick och la mig sent i söndags eftersom partyt aldrig slutade…

Kvällen började på Bagatelle, där vi stod i baren och drack drinkar och käka lite plockmat. Sedan gick vi över till Kiss & Fly - Grym stämning, åhh herregud! Vidare till Beatrice Inn - Underbart ställe med massa sköna folk, men vi var sugna på ett ställe med mer drag (läs: Vi ville dansa). Halv fyra bar det iväg till 1 Oak, där vi stannade till fem. Ägaren till en av klubbarna drar då med oss till det värsta undergroundstället som ni någonsin kan tänka er! Stället har inget namn och byter plats varje gång dom har en fest. Det meddelas tre timmar innan vart de ska vara. Efter en kort stund där inne förstod jag varför. Fan, det blev bara för mycket. När man tjejer som tar heroin så kändes det inte så kul längre, riktigt illa! Ush, det är inte min grej, fan vad äckligt!

På söndag så hade jag lovat en killkompis att komma till hans brunch i Soho. Det var något slags cocktailparty/brunch. Dessvärre vaknade jag som sagt inte förrän vid tresnåret. Efter ett par snozzningar vaknade jag av att Rebecca och Lisa skrek ”Tooovvvvee!!” , nedanför fönstret.
Att dricka sangria till frukost klockan fyra är inte riktigt det som man ”borde”. Vi gick sen vidare upp till en lägenhetsfest mittemot. Där åt vi pasta, drack lite mer drinkar och spelade gitarrspelet. Det verkar som om alla New Yorkkillar är helt fast i det där spelet. Jag börjar bli riktigt grym på det nu!
Är äntligen hemma och bara myser, men ska sova nu. Har jag vänt på dygnet eller vad? Fan undrar om jag kommer att ha en dag här i New York när jag är ordentlig och ansvarsfull och går och lägger mig innan tolv, en dag kom igen!

 
 
 

av Tove Utberg

 
 

Kommentarer

Alice /  03:36 / 4 maj 2008

ursäkta ni sitter och skriver om hur snygg tove är istället så kanske ni kan lägga märka till att den svarta killen i bakrunden är HALLE BARRYS ex man vid namn ERIC BENET.... P:S Snygg Tove

Namn /  03:27 / 4 maj 2008

missa jag något? eller vem sa något om att betrice inn, 1oak och goldbar VAR de senaste ställena?

Sara /  13:33 / 30 april 2008

Låter som en kul helg! Men P.S Det herer Guitar Hero här också, och ja - typ alla har det.

not a wannabee like you /  01:00 / 30 april 2008

Ah, gud vad du ar efter med allting! Beatrice Inn har varit oppet i over ett ar och 1oak sen I November..Goldbar har varit oppet sen forra sommaren Du har ju ingen koll alls. Varfor later de dig skriva for Vecko Revyn I wonder? Ebba har ju storre koll an dig pa det senaste har i New York nar hon kommer pa besok. Get lost looser!

Namn /  22:47 / 29 april 2008

Va fin du är Tove! Ditt hår! So nice!

jen /  22:02 / 28 april 2008

man ska aldig ångra nått! kör på och lev livet! vilken super kväll, synd att den slutade så bara...va snygga ni är du o dina polare ;) blogga på!

Parisa /  20:33 / 28 april 2008

Den dagen du är tillbaka i Sverige och går till sängs innan tolv är den dagen du ångrar att du åkte. http://pimpassparadise1.blogg.se/

Skriv kommentar

Tove Utberg

Veckorevyns New York-bloggare

tovelove22@hotmail.com

Född: 2 juli, 1986.
Bor: New York.
Pojkvän: Nej.

Drömjobb: Arkitekt, men det kan ändras. Jag har så svårt för att bli vuxen och göra ett val, så det får vänta. Livet ändras så snabbt.

 

 

Toves webbtips om New York

 
Knuff.se
 
 
 
 
 

Testa kändisfrisyrer

Funderar du på att fixa lugg som Heidi Klum? Eller lockar som Lindsay Lohan? Testa Veckorevyn.coms kändisfrissa här!

Kändisfrissan – nu även med killar!
 
Ladda ner flash för att använda VRTV.
Senaste nytt om tävlingar,
smink, shopping och kändisar?
Härliga erbjudanden före alla andra?
E-postadress
Fler nyheter

"Jag hatar min haka"

Rumer Willis skyller på pappa Bruce... ...
 

Vi har sämst hy

De är som vi! Även kändisarna har problem med hyn. ...
 

Test: Fuktsäkra deodoranter

Håll svettlukten borta! VR har nosat upp de bästa (och säm...
 

De har de perfekta läpparna

Kvinnorna med världens vackraste läppar har blivit framrös...
 

Mingel, trendsnack & shopping

Veckorevyn bjöd in till shoppingkväll på SKHLM, se bildern...
 

Britney ångrar sig

Comebacken är närmare än du tror… ...
 

Hans favoritdoft

Killarna har sagt sitt: Här är doften vi gillar! ...
 

10 hårmyter

Stämmer det att tomat biter på poolgrönt hår? Veckorevyn k...
 

Fråga experten

Ta chansen att få svar på dina frågor om hudvård och vinn ...
 

"Jag älskar Samantha"

Äntligen tar Lindsay bladet från mun och erkänner. ...
 

Veckorevyns horoskop

Nytändning på jobbet, en spännande resa, eller en het höst...
 

Michael dejtar Pamela

Hollywood har fått ett nytt, hett kärlekspar. ...
 

Pete Doherty dog – och återupplivades

Rockstjärnan dog strax innan konserten, läs mer... ...
 

Dagens Skönhetstips

Bästa mascaran, snyggaste läppglanset och doften han gilla...
 

Höstmode: Sno Laurens stil

Lauren Conrad är utan tvekan en av höstens stora inspirati...
 
 
Ebbas blogg om mode och shopping på Veckorevyn!
 
Sök