AMYS BLOGG
Två skönhetsfavoriter
Två skönhetsfavoriter
En gammal och en ny favorit! En dyr och en billig... Köpte kroppsoljan från Nivea häromdagen i New York - billig (runt femtilappen) och fantastiskt effektiv på mina sommartorra ben! Fräsch doft dessutom , ger lite glans men är ändå inte allt för kletig... Det lilla stiftet bredvid innehåller Cle de Peaus superverkande concealer, den är perfekt under ögonen och runt näsan - täckande men ändå inte "kakig", matt men inte för pudrig och sitter dessutom länge... Men man får betala rejält, kan inte exakta priser men dyrt är det för en sån liten grej. Jag köpte min på lyxiga japanska varuhuset Takashimaya i New York efter att ha lämnat tillbaka en bebispresent till Kitty som inte passade! Kan verkligen rekommendera en liten tur dit om ni är i New York. Nej, tillbaka till stranden!
Kommentarer
Kul och se lite moget folk skriva här.. har läst så många kommentarer där det bara är tjaffs hela tiden..:( alla tips mottages varmt. Älskar att exprimentera med smink läser VR och kollar sminktips och tittar i sminkboxen om det kan finnas något som går att förnya looken med annars blir det en sväng till favissen make up store..för att sedan kolla vad man kan inhandla för guldkorn..:)
Hej CAROLINEEILONDON! Jättekul att du svarade på min fråga. Måste vara spännande att bo i London, jag älskar själv den staden även om jag bara har varit där som turist några gånger. Jadu, vet inte riktigt heller hur vi ska bena oss igenom djungeln av skönhetsprodukter. AMY: Kan du initiera dialoger kring detta? Exempelvis: "Idag tipsar vi varandra om mascaror". Eller nåt sånt. Ha en skön söndag allihop!
Hej Klart du far, jag jobbar inom bank och finans och har bott i UK sedan 1999. Laste pa ett brittiskt universitet forst i fyra ar och sedan bank i London. Tycker att det ar sa kul att lasa de svenska bloggarna och att fa folja med vad som hander hemma. Ebbas och Amys ar mina favoriter och luslaser bada varje dag, sakert till min arbetsgivare fortret. Oh well. Ang smink tips- hjalp var ska vi borja?
Hej Caroline, jag älskar sminktips! Skriv gärna om du har några fler. Får man vara jättenyfiken och fråga vad du gör i London? Ha en skön helg själv.
Instammer till 100% med Anna W, vi verkar tycka lika om det mesta :). Sjalv lagger jag hutlost mkt pengar pa har, smink och hud produkter men mindre pa body lotions etc. LDB ar fantastiskt budget alterntiv. Har aven markt att det funkar bast om man inte vet vad man missar....:) Dvs nar man val har har borjat med de dyra sa ar det kort och svart att ga tillbaka till budgeten igen. Jag anvanader just nu Laura Merciers concealer for ogonen. Fantastiskt kramig och harlig. Ibland sa blandar jag den med lite ogon creme (Just nu Clinique all about eyes) for att fa den ytterliggare ett steg mot perfection. smink junkie som jag ar sa har jag testat det mesta....Sa vill ngn ha reviews aterkom garna. Amy och Anna W, snalla lat oss veta vad ni tycker om ni testar Essie Boathouse. Ha en bra helg
Håller helt med, body lotion gör man ju slut på supersnabbt + de flesta har inte särskilt känslig hud på kroppen. Alltid trist när man köper något dyrt som inte alls är värt det, så tyckte jag tex med Yves Saint Laurent Touche Eclat som inte alls fungerade för mig! Hoppas allt är bra med dig :)
Ja, och det är ju det som är själva knepet - att betala dyrt för det som är värt det och lägga mindre pengar på annat. Jag tycker att det är ok att betala mer för riktigt bra ansiktskrämer etc, samtidigt som jag köper betydligt billigare kroppsprodukter.
Skriv kommentar

- Trevlig helg!
- De har kommit
- Svenska
- Campus
- Höstfint
- Jordgubbar med lime
- Påsar, påsar, påsar...
- Nu har jag beställt kräftor
- Nedräkning...
- Kycklingsallad med grekisk smak
- IKEA - redan!
- Irritation
- Tidningar!
- Mest populära vagnen
- Som på film
- Gott äpplerecept
- Lite senare...
- Fina stövlar
- Söndag i Philly
- Väskorna är packade
- Sista Göteborgsmiddagen
- Söderläge
- Skynda fynda...
- Mackor till middag
- Nummer 8 på listan?
- Veckans godaste frukost
- Godissmak
- Härlig onsdagmiddag
- Blommiga skjortor
- Jippi! Kuponger!
- Vackra blommor
- En skolväska
- Frukost är viktigt!
- Snabba måndagsmaten
- Grattis lillebror!
- Dagens hårda arbete
- Blåbär igen...
- Oslagbart
- Gott och gulligt
- Morgonlyx
- Cykeltur
- Kakor såklart
- Njuter av helgen...
- Happy Friday!
- Torsdagsmiddag
- Sjalar
- Eko-godis, nja
- Kate Moss, fint hår!
- Borta bra hemma bäst?
- Och mera Göteborg

Amys webfavoriter (och några av Kittys)
Testa kändisfrisyrer
Funderar du på att fixa lugg som Heidi Klum? Eller lockar som Lindsay Lohan? Testa Veckorevyn.coms kändisfrissa här!
Kändisfrissan – nu även med killar!
Hälsa
hur svårt måste det va för...Kändis
Uggla Rheborg UlvesonSex & Kärlek
Jag är 21 och har aldrig h...Sex & Kärlek
hjälp ang.samtalsämnen med...





